Darbuotojų pasitenkinimo ir įsitraukimo didinimas per mokymosi ir tobulėjimo galimybes

Jau seniai nebegyvename laikais, kai darbe buvo svarbus tik atlyginimas. Šiandien darbuotojai profesiniame gyvenime ieško prasmės ir naujų iššūkių. Štai kodėl mokymosi ir tobulėjimo galimybės atlieka svarbų vaidmenį didinant darbuotojų pasitenkinimą ir įsitraukimą.

Šiandien nagrinėsime mokymosi ir tobulėjimo galimybių poveikį darbuotojų motyvacijai, aptarsime, kodėl tai svarbu šiuolaikiniam darbuotojui, ir kodėl pažangiai mąstančios organizacijos savo personalo strategijose neturėtų pamiršti mokymosi ir tobulėjimo programų.

Kvalifikacijos kėlimas, mokymasis ar tobulėjimas?


Nors kvalifikacijos kėlimas (angl. Training), mokymasis (angl. Learning) ir tobulėjimas (angl. Development) dažnai vartojami pakaitomis, šios sąvokos, kalbant apie jų taikymo sritį ir tikslus, reiškia skirtingus darbuotojų ugdymo aspektus. Kvalifikacijos kėlimo mokymai paprastai yra orientuoti į specifines užduotis ir skirti konkretiems darbo reikalavimams, o mokymasis apima platesnį žinių įgijimo spektrą. Kita vertus, darbuotojų tobulėjimo veiklose daugiausia dėmesio skiriama ilgalaikiam karjeros augimui. Šiandien dėmesį sutelksime į mokymąsi ir tobulėjimą bei jų svarbą šiuolaikiniam darbuotojui.

Kodėl svarbu turėti mokymosi ir tobulėjimo galimybių darbe?

 • 1
  Karjeros pažanga

  Mokymosi ir tobulėjimo galimybės padeda darbuotojams įgyti naujų įgūdžių ir žinių, o tai gali pagerinti jų darbo rezultatus ir suteikti daugiau galimybių būti paaukštintiems pareigose ar gauti naujų galimybių organizacijoje.

 • 2
  Asmeninis augimas

  Daugelis žmonių iš prigimties trokšta augti ir tobulėti. Įvairių įgūdžių tobulinimas yra naudingas ne tik darbuotojų profesiniam gyvenimui, bet ir prisideda prie jų asmeninio pasitenkinimo.

 • 3
  Pasitenkinimas darbu

  Iššūkių stoka atliekant savo darbines pareigas gali sukelti nuobodulį ir sumažinti įsitraukimą bei pasitenkinimą darbu. Mokymosi ir tobulėjimo galimybės gali padėti išlaikyti darbuotojų motyvaciją.

 • 4
  Išlaikymas ir lojalumas

  Darbuotojai, kurie jaučią palaikymą augti, yra labiau linkę likti įmonėje ilgesnį laiko tarpą. Darbuotojai vertina į jų tobulėjimą įmonės investuojamus finansinius ir laiko išteklius, o tai skatina lojalumą.

 • 5
  Pripratimas prie pokyčių
  Darbovietė yra nuolat besikeičianti vieta, kurioje darbuotojai turi nuolat prisitaikyti prie naujovių – naujų technologijų, procesų ar tendencijų. Padėdami jiems mokytis, padedame darbuotojams komfortabiliai adaptuotis.

Skaičiai, kurie kalba


> 93% darbuotojų liktų įmonėje ilgesnį laiką, jei darbovietė teiktų pirmenybę investicijoms į jų profesinį ir asmeninį augimą bei tobulėjimą.


> Investicijos į darbuotojų mokymąsi didina jų produktyvumą. Įmonės, kurios vieno darbuotojo mokymosi ir tobulėjimo galimybėms išleidžia 1 500 JAV dolerių ar daugiau, kasmet praneša apie 24% didesnį pelną nei įmonės, kurių mokymosi ir tobulėjimo biudžetai yra mažesni.


> Daugiau nei pusė tūkstantmečio kartos (angl. Millennial) darbuotojų teigia, kad tobulėjimo galimybės yra vienas svarbiausių faktorių, skatinančių kandidatuoti į darbo vietą.


> Darbuotojai, kurie turi priemonių mokytis ir tobulėti, yra 15% labiau įsitraukę, palyginti su tais, kurie tokių galimybių neturi.


> Įmonių, kurios siūlo tobulėjimo galimybes, darbuotojų išlaikymo rodikliai yra maždaug 30% aukštesni.

Kokius įgūdžius nori tobulinti darbuotojai?


Įgūdžiai, kuriuos darbuotojai labiausiai nori tobulinti, gali skirtis priklausomai nuo jų darbovietės pramonės šakos, pareigų, karjeros etapo ir asmeninių siekių.


Techniniai įgūdžiai. Skaitmeniniame amžiuje techniniai įgūdžiai yra vertinami daugelyje pramonės šakų, todėl nenuostabu, kad darbuotojai siekia tobulinti programavimo, duomenų analizės, skaitmeninės rinkodaros ar darbo su konkrečia programine įranga įgūdžius.


Profesinis tobulėjimas. Daugelis iš mūsų siekia kilti karjeros laiptais ir prisiimti daugiau atsakomybių. Būtent todėl darbuotojai dažnai ieško galimybių tobulinti įgūdžius, susijusius su projektų valdymu, strateginiu planavimu, sprendimų priėmimu ir laiko valdymu.


Asmeninis augimas. Profesinio augimo negalima atskirti nuo asmeninio augimo. Darbuotojai dažnai turi individualių iššūkių, kuriuos norėtų įveikti, kad augtų asmeniškai. Ši įgūdžių grupė apima tokius gebėjimus kaip viešasis kalbėjimas, ryšių užmezgimas (angl. Networking), finansinis raštingumas, sąmoningumas (angl. Mindfulness) ir daugelį kitų.


„Minkštieji“ įgūdžiai. Šie įgūdžiai vis dažniau pripažįstami kaip labai svarbūs profesinei sėkmei. Įdomu tai, kad įmonės, kalbant apie darbuotojų mokymąsi ir tobulėjimą, yra linkusios teikti pirmenybę „minkštiesiems“, o ne „kietiesiems“ įgūdžiams. Iš minkštųjų įgūdžių svarbiausi yra lyderystės, bendravimo, bendradarbiavimo ir laiko valdymo įgūdžiai. Žvelgiant iš darbuotojų perspektyvos, šių įgūdžių įsisavinimas gali padidinti jų bendradarbiavimo su kolegomis, santykių valdymo ir orientavimosi sudėtingoje darbo aplinkoje efektyvumą.

Mokymosi ir tobulėjimo programos


Galėtume parašyti atskirą įrašą apie mokymosi ir tobulėjimo programos darbovietėje kūrimą, tačiau šiandien norėtume atsakyti į dažnai užduodamą klausimą apie kontroliuojamą ir individualizuotą mokymąsi ir tobulėjimą. Ar geriau sukurti išsamų planą, ar tiesiog suteikti darbuotojams mokymosi biudžetą, kuriame jie galėtų pasirinkti tai, kas jiems aktualu?


Nors atsakymas priklauso nuo organizacijos dydžio, pramonės šakos ir saujos kitų veiksnių, sakytume, kad pirmiausia reikėtų išbandyti šių dviejų variantų mišinį. Jei yra įgūdžių ir kompetencijų, kurie yra labai svarbūs siekiant jūsų organizacijos strateginių tikslų, arba įgūdžių spragų, kurias būtina užpildyti – šie įgūdžiai turėtų būti įtraukti į kiekvieno darbuotojo mokymosi ir tobulėjimo planą. Tokiu atveju vietos individualiam pasirinkimui gali nepakakti.


Vis dėlto, leidžiant aplinkybėms, svarbu suteikti darbuotojams laisvės – tai gali padėti padaryti priskirtas mokymosi biudžetas. Tokiu atveju darbuotojai turi galimybę nuspręsti, kokius įgūdžius jiems labiausiai reikia ugdyti ir koks mokymosi būdas jiems tinka labiausiai. Turėdami mokymosi biudžetą, darbuotojai gali individualizuoti savo mokymosi ir tobulėjimo patirtį.


Dinamiškoje šiuolaikinėje darbovietėje vienas dalykas tikrai išlieka pastovus – darbuotojai yra bet kurios organizacijos širdis. Teikdami laiko, energijos ir resursų darbuotojų mokymosi ir tobulėjimo galimybėms, ne tik suteiksite savo komandai įgūdžių ir žinių, reikalingų puikiai atlikti savo darbą, bet ir ugdysite nuolatinio tobulėjimo, naujovių ir įsitraukimo kultūrą.


Kai darbuotojai plečia savo įgūdžius, atskleidžia savo potencialą ir su motyvacija siekia karjeros tikslų, jie tampa labiau atsidavę organizacijos sėkmei. Šios investicijos poveikis jaučiamas visoje organizacijoje – nuo našumo iki geresnio darbuotojų pasitenkinimo, išlaikymo ir lojalumo.

Straipsnio autorius – mūsų partneris MELP
MELP specializes in personalized employee benefits, communication, and recognition solutions. If you'd like to learn more about ways to increase employee engagement at your company, contact us at business@melp.com.