Darbuotojų samdymas: 10 dalykų, kuriuos reiktų daryti ir kurių geriau vengti
Tinkamų darbuotojų samdymas gali padėti mažai įmonei padidinti pajamas, nukreipti ją naujomis kryptimis ir net padaryti darbą malonesnį.
Samdymo klaidos gali brangiai kainuoti. Tai susiję su išlaidomis, susijusiomis su samdymu, įdarbinimu, mokymu ir atlyginimu. Per daug klaidingų žingsnių gali sutrikdyti pinigų srautus, apriboti verslo augimą ir sukelti nereikalingą įtampą kitiems darbuotojams.

Žmogiškųjų išteklių vadybos draugija pranešė, kad vidutinės išlaidos vienam samdomam darbuotojui sudaro beveik 4700 JAV dolerių. Tačiau, atsižvelgus į kitus veiksnius, pavyzdžiui, mokymus ir prarastą produktyvumą, netinkamo įdarbinimo kaina gali būti daug didesnė. Santykių kūrimas, atviras bendravimas ir skaidrumo užtikrinimas gali gerokai padidinti tikimybę, kad išlaikysite darbuotoją.

Nesvarbu, ar ieškote darbuotojų, dirbsiančių biure, ar nuotoliniu būdu, štai keletas samdymo patarimų.
Patarimai mažoms įmonėms:
  • 1
    Neskubėkite
    Kaip ir kiti verslo valdymo aspektai, įdarbinimas priklauso nuo planavimo. Jei esate beviltiški ir manote, kad turite įdarbinti pirmą pasitaikiusį kandidatą, mažai tikėtina, kad gausite geriausią žmogų šiam darbui.

    Vietoje to skirkite sau laiko sukurti įdarbinimo planą. Šis metodas padės Jums elgtis metodiškai, leis pažinti žmones ir pritraukti tokius kandidatus, kurie vertina tvarką ir organizuotumą.
  • 2
    Gerai apgalvokite savo poreikius
    Pareigybės aprašymo rašymas yra vienas svarbiausių įdarbinimo proceso etapų. Tai Jūsų proga įsigilinti ir pagalvoti apie tai, ko reikia Jums ir jūsų verslui prieš pradedant rašyti. Skirkite šiek tiek laiko savo stipriosioms ir silpnosioms pusėms išnagrinėti ir sugalvokite, kur ir kaip kitas žmogus galės užpildyti spragas.

    Įsivaizduokite, kaip atrodys to asmens diena ir kaip jo pareigos pakeis Jūsų darbo krūvį. Pavyzdžiui, gali paaiškėti, kad tam tikroms užduotims atlikti gali būti tinkamas sprendimas samdyti nepriklausomą rangovą arba laisvai samdomą darbuotoją, kuris leistų Jums periodiškai perduoti projektus kitiems asmenims. Arba, peržiūrėję pirmiau rekomenduotus veiksnius, galite pripažinti, kad Jums reikia nuolatinio darbuotojo, kuris galėtų atlikti įvairias užduotis.
  • 3
    Supraskite ir nustatykite, kas iš tiesų svarbu
    Puikus darbuotojas turėtų pasižymėti gera profesinių įgūdžių, motyvacijos, požiūrio ir gebėjimo mokytis pusiausvyra. Įgūdžius išmatuoti lengva, tačiau kiti elementai taip pat svarbūs. Kai kuriais atvejais kandidatas, turintis šiek tiek mažiau patirties, bet entuziastingas ir norintis mokytis darbo vietoje, gali būti geresnis nei nepatikimas ekspertas.
  • 4
    Žinokite, ką galite pasiūlyti
    Jei negalite sau leisti mokėti didžiausių atlyginimų rinkoje, pagalvokite apie kitus būdus, kaip galite pritraukti geriausius darbuotojus. Jei esate maža įmonė, galbūt galite pasiūlyti geresnes mokymosi galimybes ar lankstumą nei didelė įmonė.

    Galbūt esate patogiai įsikūrę rajone, kuriame nėra daug kitų įsidarbinimo galimybių, todėl įsidarbinti Jūsų įmonėje gali būti patogiau, o tai sustiprintų jūsų šaknis vietos bendruomenėje. Pagalvokite apie savo įmonės privalumus ir atitinkamai įdarbinkite darbuotojus.
  • 5
    Mąstykite nestandartiškai
    Įvairovė įdarbinant darbuotojus yra labai svarbi ir naudinga įmonėms, bet tradicinė įdarbinimo praktika dažnai neleidžia įdarbinti kai kurių labai talentingų žmonių vien dėl to, kad jie gali neatitikti tradicinio tam tikros profesijos įvaizdžio. Pavyzdžiui, galite rasti puikių žmonių, į kuriuos nebuvo atkreiptas dėmesys, nes jie nestudijavo garsiuose universitetuose arba dėl šeimyninių įsipareigojimų negali dirbti įprastomis valandomis.

    Kiti kandidatai gali būti asmenybės, neatitinkančios stereotipinio vaidmens įvaizdžio. Pavyzdžiui, galbūt manote, kad geras pardavėjas yra bendraujantis ir drąsus, bet ir kiek tiek kitokio požiūrio žmogus gali pasiekti puikių pardavimų rezultatų būdamas malonus ir atidžiai klausydamasis. Neapsiribokite išankstinėmis nuostatomis ir ieškokite žmonių, turinčių unikalių įgūdžių ir potencialo.
  • 6
    Užduokite konkrečius klausimus
    Neapsiribokite klasikiniu „Papasakokite apie save“. Geriau užduokite konkrečius, bet atvirus pokalbio klausimus.

    Pavyzdžiui, pabandykite paklausti žmogaus apie projektus, su kuriais jis dirbo, ir paprašykite, kad jis papasakotų, kas jam patiko ir nepatiko kiekviename iš jų. Šie atsakymai padės Jums suprasti asmens stipriąsias puses ir tai, kokioje aplinkoje jis gali gerai jaustis.
  • 7
    Susirinkite papildomos informacijos apie kandidatą
    Žinoti apie kandidatą daugiau nei nurodyta gyvenimo aprašyme yra gerai. Tam, kad patikrintumėte informaciją, kuri nurodyta CV, galite susisiekti su buvusiais darbdaviais, kurie nurodyti prie rekomendacijų arba atlikti „Google“ paiešką.
  • 8
    Nemanykite, kad kandidatai priims Jūsų darbo pasiūlymą
    Kandidatai visada turi galimybę atsisakyti Jūsų pasiūlymo, todėl kandidatus turite sužavėti lygiai taip pat, kaip ir jie turi sužavėti Jus. Viso įdarbinimo proceso metu būkite draugiški ir tausokite jų laiką.

    Pokalbio metu pateikite informaciją apie darbą ir suteikite pašnekovui galimybę užduoti klausimus. Nepamirškite, kad Jūsų užduodami klausimai taip pat siunčia žinutę kandidatams. Pavyzdžiui, net ir šeiminių įsipareigojimų neturinčiam asmeniui užduodami klausimai apie jo asmeninį gyvenimą gali reikšti, kad nežinote, kaip palaikyti sveiką darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyrą.
  • 9
    Būkite mandagūs atmesdami kandidatą
    Smulkiojo verslo pasaulyje naujienos sklinda greitai. Visiškai gerai atmesti daugumą kandidatų, tačiau gerai atspindėsite savo verslą, jei būsite mandagūs ir įvertinsite potencialių kandidatų investuotą laiką.

    Nemandagu dingti, kai kandidatą jau atmetėte. Vietoj to skirkite laiko išsiųsti padėkos laišką atrinktajam ir praneškite kitiems kandidatams, kad užpildėte darbo vietą. Šiuo atveju priimtina tai padaryti el. paštu.

    Jei kandidatas Jums patiko, galite net pasakyti, kad išsaugosite jo paraišką duomenų bazėje. Tuomet, net jei jie ir neturės dabar jums reikalingų įgūdžių, tai gali sutaupyti Jūsų laiko vėliau, kai prireiks konkrečios patirties turinčio žmogaus.
  • 10
    Nesamdykite daugiau nei reikia
    Stenkitės išlaikyti geriausius darbuotojus, užtikrinkite tai, kad jie jaučiasi vertinami, ir suteikite jiems galimybę augti savo pareigose. Yra daugybė būdų, kaip ugdyti ir išlaikyti darbuotojus, todėl atraskite tinkamiausius sau. Darbuotojų lojalumas yra neįkainojama prekė, kurios gyvenimo aprašyme nerasite.
Nuotolių dirbančių darbuotojų samdymas
Nuotolinis darbas tampa vis populiaresnis, ypač po COVID-19 pandemijos. Pateikiame keletą pavyzdžių ir klaidų, kurių reikėtų vengti samdant nuotolinius darbuotojus:
Šį tekstą vertė „SmartHR Partners“ komanda. Originalus straipsnis čia.
Neringa Starkovaitė
Renginių ir komunikacijos vadovės asistentė