Tyrimas atskleidė aukštą darbuotojų toleranciją nelegaliam sezoniniam darbui
CV-Online pranešimas spaudai
Kovo mėnesį prasidėjusi sezoninių darbuotojų paieška įsibėgėja. Kaip įprastai, sezoninių darbų pasiūla piką pasiekia balandžio antroje pusėje. Šiuo metu ieškantys sezoninio darbo įvairiuose kanaluose gali rasti nemenką darbų pasirinkimą.
CV-Online pasidomėjo, kur ir kokio sezoninio darbo ieško kandidatai, kokio atlyginimo tikisi? Apklausos metu patikrinome ir darbuotojų toleranciją nelegaliam sezoniniam darbui.

Sezoninis darbas yra aktualus ne tik jaunimui: moksleiviams ar studentams, kurie yra labiausiai suinteresuoti padirbėti vasarą. Apklausa parodė, kad dirbti sezoninius darbus planuoja ir pensininkai, taip pat šiuo metu nestudijuojantys ir nedirbantys, registruoti ir neregistruoti bedarbiai, bei ne pilnu etatu dirbantys žmonės.


69 proc. respondentų pirmenybę teikia sezoniniam darbui arčiau namų. Užsienyje sezoninio darbo ketina ieškoti 14 proc., Lietuvos kurortuose – 9 proc. respondentų. Populiariausios tarp respondentų užsienio kryptys – Vokietija, Danija, Nyderlandai bei Skandinavijos šalys.
Sezoninio darbo vasarai respondentai planuoja ieškoti balandžio ir gegužės mėnesiais. Moksleiviai bei studentai dažniau nei kitos respondentų grupės nurodė, kad darbo ieškos ir birželį, o dirbti labiausiai norėtų liepos mėnesį. Ketinantys dirbti Lietuvoje ieško darbo trims vasaros mėnesiams. Norintys vykti į užsienį, kitaip, nei liekantys Lietuvoje, nurodė planuojantys dirbti nuo gegužės iki rugsėjo.


Apklausos rezultatai rodo, kad sezoninio darbo pirmiausia ieškoma darbo skelbimų portaluose, Facebook platformoje, per pažintis ir užimtumo tarnyboje. Įdarbinimo agentūrų paslaugomis dažniau naudojasi tie, kurie ieškos sezoninio darbo užsienyje. Ieškoti sezoninių darbų LinkedIn platformoje ne itin populiaru, vos 2 proc. apklaustųjų čia dairysis darbo vasarai.
Populiariausios sezoninio darbo sritys ir atlyginimo lūkesčiai
Populiariausia tarp apklausos dalyvių sezoninio darbo sritis – prekyba. Kitos sritys, kurios sulaukė labai panašaus kaip prekyba susidomėjimo: gamyba/pramonė, klientų aptarnavimas, žemės ūkis. Darbas viešojo maitinimo, turizmo/viešbučių sferoje bei pramogų parkuose ne toks populiarus, tačiau mažiausiai respondentus domina sezoninis darbas statybų sektoriuje.
36 % respondentų per mėnesį tikisi uždirbti nuo 701 iki 1000 eurų į rankas. Apie penktadalis apklausos dalyvių norėtų uždirbti 1000-1500 eurų, 8 proc. – daugiau nei 2000 Eur į rankas/mėn.
Planuojantys sezoninius darbus dirbti užsienyje turi gerokai aukštesnius atlygio lūkesčius, nei Lietuvoje pasiliekantys darbuotojai. 41 proc. norinčių dirbti Lietuvoje per mėnesį tikisi uždirbti - 701-1000 Eurų į rankas., tuo tarpu 44 proc. sezoniniu darbu užsienyje besidominčių tikisi 1501-2000 Eur, neto, o 37 proc. – didesnio nei 2000 Eurų į rankas atlygio. Neatsirado nei vieno norinčio vykti į užsienį dėl mažesnio nei 700 Eur/mėn. neto atlyginimo.
Sezoninius darbus sutiktų dirbti neoficialiai
cvonline.lt vykdytos apklausos duomenimis, 2/3 ketinančių dirbti sezoninius darbus svarstytų galimybę dirbti neoficialiai. 31 proc. apklaustųjų nurodė, kad taip, sutiktų dirbti nelegaliai, 30 proc. – galbūt sutiktų.
Tolerancija nelegaliam darbui aukšta įvairiose amžiaus ir užimtumo grupėse bei regionuose.

Tačiau respondentai iki 25 metų amžiaus bei 45+ amžiaus grupės darbuotojai mažiausiai linkę sutikti su nelegaliu sezoniniu darbu. 26-35 metų amžiaus apklausos dalyviai dažniau nei kiti rinkosi „galbūt“ variantą, o daugiausiai „taip“ atsakymų buvo tarp 36-45 metų amžiaus grupės respondentų.

Pradinį ar vidurinį išsilavinimą turintys respondentai labiausiai linkę sutikti dirbti nelegaliai. Penktadalis respondentų su pradiniu išsilavinimu nesutiktų dirbti nelegaliai. Tuo tarpu nelegaliam darbui „ne“ sako pusė respondentų su aukštuoju (universitetiniu ar neuniversitetiniu) išsilavinimu.

Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos respondentai mažiausiai linkę sutikti dirbti nelegaliai.

Apie apklausą. Apklausa buvo atlikta nuo 2024 m. kovo 29 d. iki 2024 m. balandžio 18 d. internetu, visoje Lietuvoje. Apklausoje dalyvavo 505 respondentai.

Apie Alma Career

Lietuvoje Alma Career veikia su CV-Online prekės ženklu. Alma Career priklauso Alma Media Group, daugiau informacijos: Alma Media www.almamedia.fi
Alma Career - įdarbinimo paslaugų rinkos lyderė 11 Europos šalių. Alma Career valdo darbo skelbimų portalus, siūlydama daugiau nei 1,5 mln. darbo galimybių, daugiau nei 4,3 mln. CV duomenų bazę, beveik 2 mln. aktyvių darbo skelbimų prenumeratų ir daugiau nei 5 mln. mėnesinių lankytojų.

Daugiau informacijos:

Rita Karavaitienė
Marketingo vadovė
rita@cvonline.lt| rita.karavaitiene@almacareer.com
+370 620 373 35 Alma Career Lithuania UAB
CV-Online marketingo vadovė Rita Karavaitienė | SmartHR Partners
CV-Online marketingo vadovė